Emprenye

Emprenye Nedir?

Emprenye işlemi ekolojik ve ekonomik açıdan en uygun çözümdür. Ağaçlar dünya üzerinde yaşayan en uzun ömürlü canlılarıdır. Ağaç kaynaklarının tüketimini azaltmak ve kullanılan ağacın ömrünü uzatmak için emprenye işlemi uygulanmalıdır. Farklı yöntemler kullanılarak ağacın içerisine kimyasal maddelerin emdirilmesi işlemine denir. Bu işlem sayesinde ağacın içinde bulunabilecek bütün bakteri, ağaç kurdu ve termitler gibi zararlı haşerelerin ahşaba zarar vermesini engelleyerek ahşabın ömrünün 10 kat artmasını sağlanır.

Ne kadar sağlam?

Bu işlemi uygulanan ahşap beton, demir ve plastikten daha uzun ömürlü olur. Bu işlem ahşabın rutubet almasını engeller mantar oluşumundan koruduğu gibi zararlı böceklerinde ahşaba yaklaşmasını engeller. Emprenye işleminden geçmiş ahşabın bakım problemi olmadığı gibi metal bağlantılar kullanılması korozyona (aşınma) sebep olmaz. Koku problemi yoktur tamamen güvenlidir.

Pergoleler ve Kameriye’lerde, Ahşap Karkas Evlerde, Bahçe Mobilyalarında, Çatı Kerestesi olarak, Fidan Desteklerinde, Bağ Çubuğu olarak, Park ve Oyun Ekipmanlarında, Havuz Başları, Yürüme Yollarında ve daha bir çok alanda rahatlıkla kullanılabilir. Normal ahşabın ömrü 5 yıl iken bu işlem sayesinde 50 yıla kadar uzamaktadır. Uzun ömürlü, çevre dostu, insan sağlığına zararı yoktur.

Daha detaylı bilgi için Emprenye Nedir? , Kullanım Alanları, ve Uygulama Yöntemleri sayfalarına bakabilirsiniz.

Emprenye İşlemi Aşamaları

Emprenye Aşama 1

İşlem görecek ahşap tanka yüklenir.

Emprenye Aşama 2

İlk vakum işlemiyle ahşabın hücre boşluklarındaki hava ve rutubet alınır.

Emprenye Aşama 3

Sistem vakum altındayken kimyasal madde işlem tankına transfer edilir.

Emprenye Aşama 4

Uygulanan basınç ile kimyasal maddenin diri odunun tümüne nüfuz etmesi sağlanır.

Emprenye Aşama 5

Son vakum işlemi ile fazla kimyasal madde ahşaptan alınır ve depolama tanklarına pompalanır.

Emprenye Aşama 6

Ahşap tamamen kimyasal madde ile kaplanmıştır.

Emprenye İşlemi
Emprenye İşlemi
Emprenye İşlemi
Emprenye İşlemi