Emprenye Nedir?

Emprenye Nedir?

Emprenye nedir? Emprenye kelime anlamı olarak emdirme demektir. Ahşabın içine çeşitli yöntemlerle kimyasal maddelerin emdirilmesi işlemine emprenye denir.

Bu işlemin amacı nedir?

Doğal şartlarda her şeyin olduğu gibi ahşabında bir ömrü vardır. Bu işlem zamanla ahşabın mantarsı bir doku almasını (mantarlaşma) çürümesini engeller ve böcek, ağaç kurdu gibi zararlı haşerelerden koruyarak ahşabın kullandığı alandaki ömrünü arttırmayı hedeflemektedir. Yapılan işlem kullanılacak olan ahşabın türü, kullanılmayı planlanan alan ve beklenen kullanım ömrüne göre değişiklik gösterir. Bir diğer önemli etken ise ahşabın kullanıldığı alanda toprağa temas edip etmemesidir.

Emrenye işleminden geçmiş ürün ilk zamanlarda yeşil renkte bir görüntüye sahiptir. Bu durum zamanla doğal ortamın etkisi ile bal kahverengisi rengine döner. Çok fazla güneş alan yerlerde uzun süre güneşe maruz kalan emprenye uygulanan ahşap hoş bir gri renge döner. Ahşaba istenildiği takdirde örtücü renklerdeki boyalarla ya da şeffaf boyalarla boyama işlemi yapılabilir.
Ürünü hava koşullarına daha dayanıklı hale getirmek için üzerine hava koşullarına dayanıklı bir kaplama sağlayan ürünler uygulanabilir. Açık havada kullanılan herhangi bir ahşap ürün ön korumalı olsa bile hava koşullarına karşı koruma altına alınmalıdır. Bu koruma işlemi içinde yüksek kalite bir su itici ya da yarı şeffaf boya uygulanması ürün için çok daha faydalı olacaktır.

Bizim açıklamamız yeterli gelmediyse wikipedia dan da araştırabilirsiniz. Emprenye nedir? nasıl yapılır uygulama yöntemlerini öğrenmek için Emprenye yöntemleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Emprenyeli Ahşap Kaplama
Emprenye Ahsap Kalas